SVEND PRISEN 2017 – NOMINEREDE

NOMINEREDE TIL SVEND PRISEN 2017

Hele Danmarks Filmpris

Så er det blevet tid til at deltage i afstemningen om årets Svend-priser, der uddeles onsdag den 30. august i Svendborg.
Prisen adskiller sig væsentligt fra de andre filmpriser herhjemme ved at være den eneste danske filmpris, hvor publikum alene afgør vinderne i følgende otte kategorier:

- Bedste danske film
- Bedste danske børnefilm
- Bedste udenlandske børnefilm
- Bedste udenlandske film
- Bedste danske kvindelige skuespiller
- Bedste danske mandlige skuespiller
- Årets danske tv dramaserie
- Årets danske skuespiller i en tv dramaserie

De nominerede i filmkategorierne er baseret på de bedst sælgende biograftitler fra 1. juli 2016 til 30. juni 2017.



Alle der stemmer, deltager samtidig i lodtrækningen om:

- 1 x gavekort til Falsled Kro til en enkelt overnatning med middag for 2
- 10 x 2 fribilletter

(præmierne er sponsoreret af Fafid og Svend17).

Afstemningen slutter søndag den 27. august. Prisfesten finder sted på Svendborg Torv, hvor Ditte Hansen og Louise Mieritz fra DR-serien ’Ditte og Louise’ er værter.

STEM HER


Årets bedste danske film

3 Ting - Jens Dahl

Alle for 3 - Rasmus Heide

Dan Dream - Jesper Rofelt

Den bedste mand - Mikkel Serup

Dræberne fra Nibe - Ole Bornedal

Du forsvinder - Peter Schønau Fog

Fuglene over sundet - Nicolo Donato

NKlassefesten 3: Dåben - Birger Larsen

Swinger - Mikkel Much-Fals

Underverden - Fenar Ahmad


Årets bedste kvindelige skuespiller

Birgitte Hjort Sørensen(3 ting)

Danica Curcic(Fuglene over sundet)

Lene Maria Christensen(Den bedste mand)

Stine Fischer Christensen(Underverden)

Trine Dyrholm(Du forsvinder)


Årets bedste mandlige skuespiller

Dar Salim(underverden)

David Dencik(Fuglene over sundet)

Mikkel Boe Følsgaard(Den bedste mand)

Nikolaj Coster-Waldau(3 ting)

Nikolaj Lie Kass(Du forsvinder)

Bedste danske børnefilm

Den magiske juleæske - Jacob Ley

Familien Jul - I nissernes Land - Carsten Rudolf

Far til fire - på Toppen - Martin Miehe-Renard

Iqbal & superchippen - Oliver Zahle



 
 
 

Årets bedste udenlandske film

Fantastiske skabninger... og hvor de findes

Fast & Furious 8

Fifty Shades - i mørket

Roque One: A Star wars Story

Skønheden og udyret

Årets mest populære udenlandske børnefilm

Ige Age - Den vildeste rejse

Kæledyrenes hemmelige liv

SYNG

Trolls

Vaiana

Årets danske TV-dramaserie

Arvingerne 3 - DR1

Badehotellet 4 - TV2

Bedrag 2 - DR1

Den Anden Verden - DR1

Der kommer en dag - TV2

Dicte lll - TV2

Ditte & Louise ll -DR1

Gidseltagningen - Kanal5

Grethe - TV2

Mercur -) TV2 Charlie


Årets danske skuespiller i en TV drama serie

Carsten Bjørnlund - Arvingerne lll

Ditte Hansen & Louise Mieritz - Ditte & Louise ll

Natalie Madueño - Bedrag ll

Peter Frødin - Grethe

Rosalinde Mynster - Badehotellet lV

 

SPONSORER

SVEND - HELE DANMARKS FILMPRIS KUNNE IKKE LADE SIG GØRE UDEN STØTTE FRA